logo Jasielski Szlak Winny

mapa

   Szlak obejmuje Jasło i jego bliskie okolice. Mamy tu do czynienia z interesującym i bardzo wygodnym nagromadzeniem winnic na stosunkowo niewielkim obszarze, co bardzo ułatwia zaplanowanie enoturystycznej eskapady. Co więcej Jasielski Szlak Winny przenika się ze Szlakiem Podkarpackim, dzięki czemu możemy wybrać się do Polski południowo – wschodniej na dłużej.

W skład szlaku wchodzi 10 winnic (na mapie nie zaznaczono niedawno powstałej winnicy Jasło), między innymi najstarsza w regionie Winnica Golesz, od której w 1982 roku zaczął się renesans polskiego winiarstwa oraz pierwsza w Polsce winnica miejska, która została zaplanowana jako półhektarowa uprawa służąca celon dydaktycznym i rekreacyjnym, zarówno dla mieszkańców Jasła i okolic jak i dla turystów odwiedzających region jasielski.

Żeby dokładnie poznać Jasielski Szlak Winny najlepiej zaopatrzyć się specjalnie wydaną broszurę z mapą oraz opisami winnic i najważniejszych punktów szlaku. Wycieczkę najlepiej zaplanować pod koniec wakacji, w ostatni weekend sierpnia odbywają się bowiem Międzynarodowe Dni wina w Jaśle – duża impreza plenerowa, z wieloma winiarskimi atrakcjami, połączona zazwyczaj z Dniami Otwartych Piwnic, Warsztatami Degustacyjnymi i innymi wydarzeniami towarzyszącymi.

Jasielski Szlak Winny powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura”. Winiarstwo jest wpisane w strategię rozwoju miasta Jasła. Należy, więc spodziewać się prężnego rozwoju szlaku i coraz to nowych atrakcji dla enoturystów.

 

W okolicy przebiegają również:

Szlak konny „Karpackie Podkowy”; szlak turystyki jeździeckiej przebiegający po terenach zachodniej części Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego, jeden najdłuższych konnych szlaków europejskich, prawdziwa gradka, dla wszystkich uprawiających turystykę jeździecką - http://www.kolaczyce.pl/art,833,karpackie-podkowy-szlak-konny.html

Szlak rowerowy „Na styku kultur”; biegnący na terenie Polski z Jasła do Ożennej i do granicy ze Słowacją oraz na terenie Słowacji od granicy z Polską do Bardejova, interesujący sposób spędzenia czasu dla wielbicieli dwóch kółek.

Transgraniczny Szlak Naftowy; łączący ze sobą miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego w regionie, mało kto wie, że to właśnie w tych okolicach w 1854 r. Ignacy Łukasiewicz uruchomił pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej; poświęcony wydarzeniom rozgrywającym się na terenie obecnego woj. podkarpackiego w latach 1914 – 1915.

Oprócz wielu zabytków i wartych zobaczenia miejsc historycznych w Jaśle możemy wybrać się również do Obserwatorium Astronomicznego, czy Muzeum Regionalnego.

W leżącej na winnym szlaku Trzcinicy warto odwiedzić Karpacką Troję – skansen archeologiczny i muzeum; jedno najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, gdzie odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu naszego kraju, dokonano tam rekonstrukcji grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża (ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu oraz 6 chat - rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza).

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się do leżącego niedaleko Magurskiego Parku Narodowego, słynącego nie tylko z przepięknych lasów, ale również terenów łąkowych i pastwiskowych oraz torfowisk. Stanowi on wyjątkową ostoję dzikiej przyrody będącą łącznikiem obszarów polskiej części Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Teren Parku i jego otuliny jest również niezwykle interesujący pod względem walorów etnograficznych i historycznych.

 

Przydatne linki:

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy  „Vinum pro cultura”

Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia

Dni Jasła

Winnice na szlaku

winnica-foto

Dwie Granice

Powierzchnia: 3,20
Rok założenia: 2004

winnica-foto

Ewy

Powierzchnia: 0,15
Rok założenia: 2006

winnica-foto

Golesz

Powierzchnia: 2,00
Rok założenia: 1982

winnica-foto

Jana

Powierzchnia: 0,50
Rok założenia: 2009

winnica-foto

Jasiel

Powierzchnia: 2,50
Rok założenia: 2001

winnica-foto

Kolacz

Powierzchnia: 0,50
Rok założenia: 2009

winnica-foto

Milena

Powierzchnia: 0,60
Rok założenia: 2007

winnica-foto

Podkarpacka manufaktura Win

Powierzchnia: 0,35
Rok założenia: 2004

winnica-foto

Vanellus

Powierzchnia: 1,00
Rok założenia: 2006

winnica-foto

Zacisze

Powierzchnia: 0,80
Rok założenia: 2003

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY