winnica-foto

Winnica Wiarus

winnica-logo
degustacje zwiedzanie sprzedaz


Rok założenia

Powierzchnia

Adres

Kontakt

2008

0,56 ha

ul. Grunwaldzka 18, 38-460 Jedlicze

602 636 899
winnica@vp.pl

facebook   www

O nas

Winnica Wiarus założona została w 2008 roku w Jedliczu-Męcince. Barbara i Tadeusz Kruczek,  właściciele ponad hektarowej działki, na powierzchni  56 arów uprawiają 14 odmian winorośli na wina białe, różowe i czerwone -  łącznie ok. 2000 krzewów. Na wina białe dominują odmiany: Jutrzenka, Seyval Blanc, Aurora, Muskat Odeski i Prairie Star. Natomiast na czerwone i różowe to: Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Wszystkie uprawiane odmiany to hybrydy europejskie i amerykańskie. Te drugie są mniej kłopotliwe z uwagi na wysoką mrozoodporność  i choroby grzybowe.

W roku 2011 zrobiliśmy pierwsze wino, a w 2014 winnica została zarejestrowana w ARR i w sierpniu 2015, po uzyskaniu stosownych zezwoleń i znaków akcyzy, na X MDW w Jaśle rozpoczęliśmy sprzedaż win wytrawnych, półwytrawnych oraz półsłodkich.

W niewielkiej odległości od winnicy przepływa górska rzeka Jasiołka (ok. 10m poniżej), która jest granicą powiatów Krosna i Jasła, a przed II wojną światową w tym miejscu przebiegała granica województwa lwowskiego i krakowskiego.

Wina

Gwiazda Poranna

Piskowe

Zadyma

Zofia Anna

Dymne

Skalne

Łupkowe

Oferta

Po uprzednim umówieniu się przyjmujemy zorganizowane grupy turystów  na degustacje jak i zwiedzenie winnicy, położonej na bardzo malowniczo pofałdowanej, (ok. 250 m.n.p.m) szerokiej na 12 m i długiej aż na 850 m działce.

Dysponujemy salką degustacyjną na 15 osób, ale możemy przyjąć również większe zorganizowane grupy w innym miejscu. W okresie od maja do października najbardziej atrakcyjne są degustacje plenerowe w samej winnicy – zależy to jednak od pogody.

Czas przy kieliszku wina mile spędzi u nas również pojedynczy gość, gawędząc z gospodarzami o winach, ich wyrobie i trudnej sztuce uprawy winorośli w polskich warunkach. Dysponujemy miejscem pod namioty, gdzie przy ognisku, grillu i winie enoturysta nudził się z pewnością nie będzie.

Mamy oczywiście jeszcze szereg innych pomysłów, aby wypad do naszej winnicy był bardziej atrakcyjny. Jest także możliwość zamówienia noclegów w pobliskim hoteliku. Przy okazji pobytu u nas warto zwiedzić XVIII-wieczny dworek podarowany przez naród poetce Marii Konopnickiej w nieodległym Żarnowcu oraz zamek Kamieniec w Odrzykoniu.

Oczywiście otwarci jesteśmy także na Państwa ciekawe pomysły i w miarę możliwości postaramy się je zrealizować.

Gdzie jesteśmy?

Uprawiane szczepy/odmiany

Aurora, Jutrzenka, Muscat, Prairie Star, Seyval Blanc Swenson Red
up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY