Tak samo ja w innych regionach, również w Małopolsce odradza się tradycja uprawy winorośli i produkcji wina. Pogórze Ciężkowicko – Rożnowskie, Jura Krakowska i Wyżyna Krakowsko Częstochowska to rejony, w których winiarstwo rozwija się najprężniej. Małopolska posiada też obecnie chyba najlepiej przygotowaną ofertę enoturystyczną. Małopolski Szlak Winny to spójny, profesjonalnie przygotowany projekt – informator, mapa i aplikacja mobilna pozwalają dokładnie poznać region oraz winnice i dokładnie zaplanować ich zwiedzanie.
Główną atrakcją Szlaku są Dni Otwartych Winnic – seria weekendowych spotkań miłośników wina organizowanych w kolejnych winnicach; degustacje, prelekcje i rozmowy z winiarzami to tylko niektóre z przyjemności, które co roku czekają na gości Szlaku.
Małopolski Szlak Winny powstał na kanwie Małopolskiej Ścieżki Winnej, która była realizowana w ramach projektu "Winnice Małopolski II" w 2006 roku, przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Polski Instytut Winorośli i Wina. Twórcą Szlaku jest Gorczańska Organizacja Turystyczna i małopolskie winnice.
Atrakcji turystycznych Małopolski nie sposób opisać w kilku punktach; region jest stosunkowo nieduży i posiada dość dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Wyprawy do małopolskich winnic nie musimy więc skrupulatnie planować od początku do końca – ciekawe punkty pojawią się na niej same gdy tylko wyruszymy, a w wyborze początku naszej podróży pomogą nam wydawnictwa Małopolskiego Szlaku Winnego.
Przydatne linki:
Małopolski System Informacji turystycznej
Winnice na szlaku