Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej poświęconej dziejom relacji człowiek-wino w Polsce. Od 2015 roku Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki jest miejscem spotkań, na których prezentowane są wyniki aktualnych badań nad polską kulturą wina.
Do tej pory klub zorganizował cztery ogólnopolskie konferencje naukowe i kilkanaście wykładów zaproszonych gości. Od 2017 roku wydaje również publikacje w serii Studia z historii wina w Polsce . Do tej pory ukazały się dwa tomy pod redakcją Doroty Dias-Lewandowskiej i Gabriela Kurczewskiego.
Działalność klubu zmierza ku stworzeniu platformy do debaty nad historią wina w Polsce. W tym roku postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się relacji człowiek-wino w jej jak najszerszym kontekście.
Sesja będzie miała charakter interdyscyplinarny, stąd nasze zaproszenie kierujemy między innymi do historyków, historyków sztuki, literaturoznawców, filmoznawców, socjologów, antropologów, etnologów …
Do zagadnień, którym chcielibyśmy poświęcić uwagę należą relacje człowieka i wina w trzech podstawowych obszarach: winnica-piwnica-stół. Czekamy na referaty, które analizować będą relację człowiek-wino na etapie produkcji trunku, jego komercjalizacji, dostawy i przechowywania oraz konsumpcji. Liczymy, że najbliższa konferencja będzie skupiać się na postaciach uczestniczących w rozwoju kultury wina w Polsce, winiarzach, właścicielach winnic, kupcach, właścicielach restauracji, winiarni, przedstawicielach handlowych, autorach książek o tematyce winiarskiej, lekarzach, naukowcach, politykach, kolekcjonerach i znawcach gronowego trunku.
Relację człowiek-wino staramy się rozumieć jak najszerzej, zatem zapraszamy do nadsyłania referatów, które są związane z tematem konferencji, a nie zostały uwzględnione w powyższych przykładach.
Organizatorzy planują wydanie drukiem tomu posesyjnego.
Prosimy o przesyłanie propozycji tematów wystąpień do 15 października 2019 r. pocztą elektroniczną na adres: ow.shs@shs.pl lub gabriel.kurczewski@gmail.com Pod te adresy należy także kierować wszelkie zapytania dotyczące sesji.
Zgłoszenie powinno zawierać abstrakt wystąpienia i krótką notkę biograficzną, charakteryzującą zakres zainteresowań badawczych.
Informacje o przyjęciu wystąpień i program sesji ogłoszone zostaną 30 października 2018 r.
Od uczestników sesji nie są pobierane opłaty.
Komitet organizacyjny sesji:
prof. Wojciech Włodarczyk
dr Dorota Dias-Lewandowska
Gabriel Kurczewski, sekretarz konferencji
źródło: https://www.facebook.com/events/416941072423599/