Klub Historii i Kultury Wina
przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki
serdecznie zaprasza do udziału w konferencji naukowej:
Wino i jego konkurenci
11-12 stycznia 2018, Warszawa
Tytuł trzeciej ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Klub Historii i Kultury Wina przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki jest zaproszeniem do poświęcenia uwagi dziejom rywalizacji wina z innymi trunkami i używkami w naszym kraju.
Chcielibyśmy tym razem skupić się nie tyle na samym winie, co prześledzić także te wątki historii piwa, miodu pitnego lub wódki, które splatają się z dziejami wina w Polsce, poczynając od średniowiecza kiedy winorośl dotarła na ziemie polskie, aż do dzisiejszego renesansu polskiego winiarstwa.
Czekamy na propozycje wystąpień prezentujących wyniki badań naukowych dotyczących, m.in. produkcji, dystrybucji i konsumpcji wina oraz rywalizujących z nim alkoholi, konkurencji win polskich z zagranicznymi, wypierania miodu lub piwa przez wino, zastępowania wina wódką lub napojami niealkoholowymi, znaczenia jabłeczników, gruszeczników oraz win owocowych, pojawienia się nowych napojów egzotycznych i ich wpływu na konsumpcję wina, imitacji wina i ich funkcji, postrzegania poszczególnych trunków w krajach piwa i wina, rywalizacji o gusta konsumentów, oraz podejmujące inne zagadnienia związane z powyższą tematyką.
Konferencja ma być okazją do prezentacji wyników badań naukowych przez reprezentantów różnych specjalności i zajmujących się różnymi okresami, nie ustanawiamy zatem sztywnych ram czasowych czy dyscyplinarnych.
Organizatorzy planują wydanie publikacji zawierającej teksty wybranych referatów.
Prosimy o przesyłanie propozycji tematów wystąpień do 15 listopada 2017 r. pocztą elektroniczną na adres: ow.shs@shs.pl lub gabriel.kurczewski@gmail.com Pod te adresy należy także kierować wszelkie zapytania dotyczące sesji.
Zgłoszenie powinno zawierać abstrakt wystąpienia i krótką notkę biograficzną, charakteryzującą zakres zainteresowań badawczych.
Informacje o przyjęciu wystąpień i program sesji ogłoszone zostaną 30 listopada.
Od uczestników sesji nie są pobierane opłaty.
Komitet organizacyjny sesji:
prof. Wojciech Włodarczyk
dr Artur Badach
dr Dorota Dias-Lewandowska
Gabriel Kurczewski - sekretarz konferencji