SPOT., Ferment. Pismo o winie.. oraz Winicjatywa zapraszają na siódme korepetycje z Polskich Win.
Od ubiegłego roku SPOT. wraz z Winicjatywa oraz pismem Ferment. Pismo o winie. organizują cykl spotkań, którego celem jest poznawanie różnych regionów produkcji wina w Polsce i ich najlepszych producentów. Przewodnikiem w tej winnej podróży są sami winiarze, a moderatorem Maciej Nowicki. Spotkania mają charakter potoczystej gawędy połączonej z luźną rozmową i degustacją win.
🍷 Korki z Polskich win vol. 1 - Lech Mill z DOM Bliskowice opowiadał o winach z Małopolskiego Przełomu Wisły
🍷 Korki z Polskich win vol. 2 - Łukasz Chrostowski z Winnicy Equus o opowiadał winiarzach z Lubuskiego
🍷 Korki z Polskich win vol. 3 - Rafał Wesołowski Winnice Wzgórz Trzebnickich i sery z Wańczykówka od Sylwestra Wańczyka
🍷 Korki z Polskich win vol. 4 - Michał Pajdosz z Winnicy Jakubów oraz sery z Malinowej Zagrody
🍷 Korki z Polskich win vol. 5 - Piotr Stopczyński oraz sery łomnickie z Koziej Łąki
🍷 Korki z Polskich win vol. 6 - Jacek Turnau z Winnicy Turnau oraz sery Państwa Szczupaków
KORKI Z POLSKICH WIN VOL. 7: WINNICA PŁOCHOCKICH + SERY ZAGRODOWE
Zapraszamy do SPOT. na spotkanie z Barbarą i Marcinem Płochockim z Winnica Płochockichi, jednymi z pionierów wytwarzania wina w Polsce. Przeszli oni brawurowo drogę od "okazjonalnych winoogrodników” do profesjonalnych winiarzy, którzy nie tylko odnieśli sukces środowiskowy, ale także komercyjny (ich wina jako pierwsze były dostępne w jednej z ogólnopolskich sieci handlowych). Mimo tych osiągnięć nie przestają eksperymentować, czego dowodem jest m.in. Inspira Volcano 2015, kupaż trzech odmian – seyval blanc, hibernala i sibery. Każdy z tych szczepów winifkowano oddzielnie w beczkach przez 12 miesięcy, kolejny rok spędziły (już jako kupaż) w zbiornikach stalowych, a później wino leżakowało jeszcze kilka miesięcy w butelkach. Efekt jest imponujący – aromaty dojrzałych cytrusów, jabłek, brzoskwini, ziół, wyraźna struktura, wysoka kwasowość i potencjał na lata. Bez wątpienia jedno z najlepszych polskich win białych! Jeżeli chcecie się o tym przekonać – zapraszamy do SPOT.
Lista win i serów wkrótce.
🍷 Termin spotkania 🍷
27 lutego (środa) godz. 18:00-21:00
Koszt: 90 zł / 60 zł dla Sommelierów
(w cenę wliczone są wszystkie degustowane wina oraz sery)
Zapisy pod adresem: akademia@spot.poznan.pl
Barbara i Marcin Płochoccy, mimo że z wykształcenia i zamiłowania byli związani z rolnictwem, przez jakiś czas zajmowali się zawodowo innymi sprawami. Spotkali jednak na swojej życiowej drodze Romana Myśliwca, nestora odradzającego się w Polsce winiarstwa. Wiosną 2002 roku, miesiąc po tym spotkaniu, kupili kilkuhektarowe gospodarstwo w Gliniku Polskim (Podkarpacie), gdzie miała powstać działka rekreacyjna z niewielką winnicą (sibera, rondo, bianka, seyval blanc, muskat i marechal foch). Szybko jednak uprawa winorośli stała się najważniejsza i postanowili przenieść ją bliżej miejsca zamieszkania.
W 2005 roku kupili gospodarstwo rolne w Darominie (Sandomierszczyzna) i rozpoczęli sadzenie winnicy, która zajmuje obecnie areał ok. 4.5 ha (sibera, seyval blanc, muskat, hibernal, rondo, zweigelt, traminer, regent, cserszegi fuszeres, riesling, cabernet cortis, johaniter, solaris, marechal foch, muskaris, pinot noir). Udało im się stworzyć profesjonalną, rodzinną winnicę, w której wszelkie kluczowe działania i decyzje należą do właścicieli. Ich syn Piotr, absolwent SGGW wydziału technologii żywności, już deklaruje chęć związania swojej przyszłości z produkcją wina.
W roku 2008 winnica została zarejestrowana w ARR i w chwili obecnej jej wina znajdują się w sprzedaży w kilkudziesięciu miejscach w kraju. W 2010 roku Płochoccy rozpoczęli prace związane z rozbudową budynków w Darominie na potrzeby winiarni oraz budowy infrastruktury towarzyszącej. W konsekwencji powstała atrakcyjna baza enoturystyczna: winnica dysponuje czterema pokojami dwuosobowymi, przestronnym apartamentem rodzinnym, dużą salą degustacyjną z zapleczem sanitarnym i kuchennym.
Po degustacji będzie możliwość zakupu wybranych win oraz serów.
źródło: https://web.facebook.com/events/2126067174103432/