Winostacja Polska: Winnica de Sas to pierwsze z pięciu spotkań w ramach cyklu Winostacja Polska. Szkoła Dolnośląskiego Wina, które potrwają w Surowcu od stycznia do maja. Podczas każdego ze spotkań, spróbujemy win z innej dolnośląskiej winnicy i dobranych do nich przekąsek.
Cykl jest kontynuacją cieszących się popularnością w ubiegłym sezonie degustacji Winostacja Polska, w ramach których poznawaliśmy wina z różnych miast Polski.
Spotkanie 16 stycznia (środa) poświęcone będzie winom z Winnicy de Sas. Degustację poprowadzą i o winnicy opowiedzą jej właściciele Anna Zuber i Leszek Budzyński. Część ciekawostkowo-historyczną, poświęconą historii Winnica De Sas, winiarstwa w Dolinie Baryczy, poprowadzi organizatorka cyklu, dziennikarka Marta Wróbel.
Spróbujemy pięciu pochodzących z winnicy win i specjalnie do nich dobranych serów, też pochodzących z Doliny Baryczy. Spotkanie to nie tylko degustacja win i serów, ale także opowieści o historii winnicy, spełnianiu marzeń i wielopokoleniowej rodzinie. Zapraszamy! Bilety dostępne są w Surowcu od czwartku, 10 stycznia.
Lista degustowanych win:
1. Regulus 2018 - Regent (białe)
2.Kvevri Oriolus 2017 - pomarańczowe - Solaris (naturalne z kvevri)
3. Kvevri Botaurus 2017 - czerwone - Pinot Noir (naturalne z kvevri)
4. Słomowe Parus 2017 - Riesling (białe)
5. Słomowe Regulus 2017 - Regent (czerwone)
Listę serów podamy na dniach.
Winnica De Sas położona jest w malowniczej wsi Czeszyce na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, 15 km od Milicza, 70 km od Wrocławia. Właściciele uprawiają 7 szczepów winorośli, w największej ilości Gewuertztraminera, duży areał zajmują Riesling i Solaris, po kilka rzędów Regenta, Pinot Noir, Pinot Gris, Dornfeldera. To właśnie z tych szczepów produkowane są wina. Pomysł założenia winnicy powstał w 2006 roku, kiedy to posadzono w pierwsze szczepy winorośli. Na trzyhektarowym areale zostały wytyczone cztery parcele, które były systematycznie, co roku obsadzane winoroślą. Właścicielami miejsca są Anna Zuber i Leszek Budzyński. Winnica to spełnienie ich marzeń, a jej nazwa związana jest z barwną historią wielopokoleniowej rodziny pani Anny.
Marta Wróbel – pomysłodawczyni spotkań, dziennikarka (m.in. z "Polityka"), wykładowczyni akademicka, DJ-ka. Publikuje reportaże, wywiady oraz teksty o szeroko pojętej kulturze, muzyce, Czarnej Ameryce i kulinariach. Zgłębia związki jedzenia z kulturą i popkulturą. W Surowcu w ubiegłym sezonie organizowała też cykl „Gastrospotkania”.
wstęp: 40 zł (płatność tylko gotówką) / liczba miejsc: 15
bilety do nabycia w Surowcu od czwartku, 10.01
źródło: https://www.facebook.com/events/306114630036272/