Dni Otwartych Winnic - XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Dni Otwartych Winnic - XII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle



w winnicy

Kiedy

Lokalizacja

Adres

Organizator

Dostępność

Wstęp

2017-08-28 12:00
3 dni

Jasło i okolice

Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy

publiczne

bilety

facebook www

Wyjątkowa okazja do zwiezenia podkarpackich winnic.

Na zakończenie XII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbędą się Dni Otwarte w okolicznych winnicach. Przez trzy kolejne dni miłośnicy polskiego winiarstwa będą mieli okazję zwiedzać winnice w okolicach Jasła i degustować powstające w nich wino. Zorganizowane grupy będą wyjeżdżać wraz z przewodnikiem (Polski Portal Enoturystyczny) z Jasła specjalnym Enobusem na 3 trasy wycieczek, inną każdego dnia. W winnicach na gości będzie czekać nie tylko wino, ale również jego twórcy, którzy z wielką przyjemnością opowiedzą o swojej pasji i życiu wśród winnych krzewów.

 

Wyjazd autobusu o godz. 10.00 z parkingu Szkoły Podstawowej nr 2, wjazd na parking od ul. Bednarskiej

Przewidywany powrót około godz. 15.00

 

Bilety: 30 zł od osoby / każdy wyjazd

Rezerwacje: dniwina@gmail.com

 

 

Plan wycieczek jest następujący:

poniedziałek 28 sierpnia
Winnica Jana, Dwie Granice, Źródło, Vanellus


wtorek 29 sierpnia
Winnica Wiarus, Sztukówka, Vetus


środa 30 sierpnia
Winnica Kolacz, Podkarpacka Manufaktura Win, Winnica Vetus

 

 

Będą na nas czekać:

 

Winnica Dwie Granice

38-207 Przysieki 412  

tel: +48 606-787-623, +48 693-562-380

www.winnicadwiegranice.pl

Powstała w 2004 r.  Nazwa wzięła się z położenia winnicy na granicy dwóch wsi: Przysiek i Trzcinicy. Główne odmiany to: Rondo, Johanniter, Bianca, Aurora, Sibera, Seyval Blanc, Hibernal, Muskat, Regent, Marechal Foch, Jutrzenka, Serena, Biona, Leon Millot, Cabernet Cortis. W 2012 roku miały miejsce nowe nasadzenia na drugiej winnicy znajdującej się w Bączalu Górnym (gmina Skołyszyn). Obecne nasadzenia to ponad 2 ha. Winnica zachęca przyjezdnych do degustacji we własnym gospodarstwie enoturystycznym. W obiekcie powstała winiarnia z udostępnioną do zwiedzania częścią przetwórczą, piwnicą na wina, salą degustacyjną na 50 osób oraz sklep, w którym gospodarze sprzedają własnej produkcji wino.

 

Winnica Jana 

Zarzecze k. Jasła

tel: + 48 601-633-114

www.winnicajana.pl

Zainteresowanie „kulturą wina” i zagraniczne wyjazdy właściciela  do europejskich regionów winiarskich stały się inspiracją do założenia rodzinnej winnicy, najpierw w Jaśle, a następnie w jego okolicach. Winnica prowadzona jest w sposób ekologiczny, ręcznie. Uprawiane są w niej zarówno czerwone odmiany (Rondo, Cabernet Dorsa, Leon Millot), białe (Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Siegerrebe, Bianca, Hibernal, Johanniter), jak również odmiany deserowe. 

Właściciel zachęca do zwiedzania winnicy położonej na dużym wniesieniu, skąd roztacza się malowniczy pejzaż pobliskiej okolicy. Po spacerze wśród winnych krzewów i degustacji win powstałych na miejscu, oferuje chwile relaksu w klimatycznej piwniczce oraz altanie grillowej.

 

Winnica Kolacz

38-213 Kołaczyce, Nawsie Kołaczyckie 303 A

tel: +48 696-097-865

www.winnicakolacz.pl

W Kołaczycach, w niedalekim sąsiedztwie Jasła znajduje się winnica, której nazwa nawiązuje do miejsca położenia. Pomysł na własną winnicę zrodził się w czasie regularnych wyjazdów właścicieli do włoskich winnic. Pierwsze wino powstało w 2007 r. O pierwszej przydomowej winnicy świadczą jedynie dwa rzędy Aurory, które pozostały po tych dokonanych pod wpływem impulsu nasadzeniach. W 2009 r. powstała profesjonalna półhektarowa winnica, w nowej lokalizacji – idealnej dla uprawy winorośli. Uprawiane odmiany to: Seyval Blanc, Aurora, Rondo, Regent, Muskat, Jutrzenka, Bianca, Hibernal. Po zwiedzeniu winnicy warto zobaczyć pięknie odrestaurowany, neogotycki kościół na kołaczyckim Rynku.

 

Podkarpacka Manufaktura Win

39 - 200 Dębica, ul. Wielopolska 141 a

tel: + 48 694 512 918, + 48 604 964 863

www.manufaktura-win.pl

Podkarpacka Manufaktura Win to wspólny projekt dwóch winiarzy, właścicieli winnic Wierzchowina i Mieszko. Początki tych winnic sięgają roku 2004. Założenie winnic to pomysł na odmianę krajobrazu w regionie oraz miłość do wina i tęsknota za zielonymi wzgórzami obsadzonymi winoroślą. W realizacji marzeń pomógł udział w programie szkoleniowym „Podkarpackie Winnice” realizowanym w latach 2004 – 2006. Umiejętności teoretyczne i praktyczne wzbogaciły wyjazdy do gospodarstw winiarskich w kraju i za granicą. Aktywna działalność w Stowarzyszeniu Winiarzy Podkarpacia oraz Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy “Vinum pro cultura” pozwala pogłębiać wiedzę oraz czynnie uczestniczyć w integracji środowiska winiarskiego.

 

Winnica Sztukówka

38-130 Glinik Średni 153

tel: +48 605-539-422

www.sztukówka.pl

Zlokalizowana jest w Gliniku Średnim, na terenie Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego, 2 km od miejscowości Frysztak. Została założona w 2009 r. Na powierzchni 1 ha uprawianych jest kilka odmian przerobowych na wina białe i czerwone, wytrawne i półwytrawne. Owoce zbierane są ręcznie z selekcją jagód, wino leżakowane w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Nazwy win zostały zapożyczone od tradycyjnych instrumentów ludowych. Są to: białe Cymbały, Suka, Lira Korbowa i Złóbcoki, różowa Maryna oraz czerwone: Harmonia Polska, Dudy Podhalańskie i Bazuna. Wina cieszą się uznaniem polskich i zagranicznych specjalistów, czego potwierdzeniem są otrzymywane medale.

 

 

Winnica Vanellus

38-200 Jasło, Jareniówka 189

tel: +48 604-052-132

www.winnicavanellus.pl

Nazwa winnicy pochodzi od nazwiska właścicieli, Vanellus po łacinie znaczy „czajka”. Winnicę zapoczątkowała uprawa 300 krzewów winorośli na własne potrzeby: Sibera, Muskat, Rondo i Regent. Aktualnie zajmuje 1 ha na dwóch parcelach, dosadzono nowe odmiany: Muscaris, Solaris, Seyval, Johanniter. Znajduje się na stokach o łągodnym nachyleniu, w niewielkiej odległości, około 300 m przepływa rzeka. Wytwarzane są głównie wina białe wytrawne, ale też różowe oraz czerwone dojrzewane w beczkach. Często nagradzane są one podczas konkursów winiarskich. Gospodarze oferują spacer po winnicy oraz degustację, w pobliżu znajduje się skansen archeologiczny Karpacka Troja.

 

Winnica Vetus

39-111 Brzeziny 540

tel: + 48 667-002-452

www.winnicavetus.pl

Położona na obrzeżach Czarnorzecko - Strzyżowskigo Parku Krajobrazowego. Założona została w 2013 r. na pięknym, południowym stoku, pierwsze zbiory odbyły się w 2015 r. Zajmuje około 1 ha gdzie posadzonych jest cztery tysiące krzewów: Regent, Rondo, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis na wina czerwone oraz Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Phoenix z których robione są wina białe. Gleba na winnicy jest ciężka gliniasta. Winnica cały czas się rozwija. Planowane jest kolejne powiększenie. Oprócz przepięknych krajobrazów, w okolicy można znaleźć także inne atrakcje: modrzewiowy kościół. Św. Mikołaja z Pietą szkoły Wita Stwosza z XV w., Muzeum Tadeusza Kantora, czy najdłuższy schron kolejowy gdzie w 1941 r. doszło do spotkania Hitlera z Mussolinim.

 

Winnica Wiarus

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 121

tel: +48 502-105-994

www.wiarus.cal.pl

Założona została w 2008 r. w Jedliczu - Męcince. Właściciele na powierzchni 56 arów uprawiają 14 odmian winorośli na wina białe, różowe i czerwone -  łącznie ok. 2000 krzewów. Wśród nich: Jutrzenka, Seyval Blanc, Aurora, Muskat Odeski i Prairie Star, Regent, Leon Millot, Marechal Foch i Swenson Red. Wszystkie uprawiane odmiany to hybrydy europejskie i amerykańskie, mniej kłopotliwe z uwagi na wysoką mrozoodporność  i maniejszą podatność na choroby grzybowe. W 2011 r. powstało pierwsze wino. W niewielkiej odległości od winnicy przepływa rzeka Jasiołka, którą przed II wojną światową przebiegała granica województwa lwowskiego i krakowskiego.

 

Winnica Źródło

38-200 Jasło, ul. Mickiewicza 121

tel: +48 502-105-994

Winnica położona w zachodniej części miasta Jasła na osiedlu Bryły. Nasadzenia dokonano w pamiętnym dniu 10. 04. 2010 roku (katastrofa w Smoleńsku). U podnóża winnicy, wśród dzikich zarośli, znajduje się źródło, z którego woda zasila przepływający obok uroczy strumyk. Źródło to zainspirowało właścicieli do nazwania w ten sposób ich winnicy. Winnica zajmuje obszar 12 arów, na których uprawiane są odmiany na wina białe: Seyval Blanc, Bianca, Jutrzenka, Muskat Odeski, czerwone: Regent, Rondo oraz kilka odmian deserowych. Pierwsze wino wyprodukowano już w 2011 r., w następnych latach doskonalono warsztat, zarówno w uprawie winorośli jak i w produkcji wina. Właściciel planuje powiększenie areału i nasadzenie nowych odmian.

 

Serdeczne zapraszamy!

 

Organizatorem Dni Otwartych Winnic jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy.

Partnerami są: Miasto Jasło oraz Województwo Podkarpackie.

 

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY