Degustacja wina świętomarcińskiego 2019

Degustacja wina świętomarcińskiego 2019



w winnicy

Kiedy

Lokalizacja

Adres

Organizator

Dostępność

Wstęp

2019-11-09 13:00

Winnica Srebrna Góra

Winnica Srebrna Góra

publiczne

bilety

facebook

Zapraszamy chętnych do Winnicy Srebrna Góra 9.11 (sobota) na degustację młodego wina świętomarcińskiego z rocznika 2019!

Degustacje 4 win z Winnicy Srebrna Góra, w tym młodych win z rocznika 2019, przeprowadzać będziemy o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00.

Koszt udziału w degustacji wynosi 40 zł. PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ NA MIEJSCU.

Ilość miejsc ograniczona. Wymagana rezerwacja, decyduje kolejność zapisów. Zapisy przyjmujemy pod adresem enotourism@winnicasrebrnagora.pl Prosimy o informację, którą godzinę degustacji Państwo wybierają oraz podanie w mailu imienia i nazwiska oraz telefonu kontaktowego.

---

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związana jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, przedstawianego w ikonografii jako rycerza na koniu, oddającego płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są m.in. dzban wina i gęś. Św. Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi (symbolu urodzaju i dostatku) serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

 

źródło: https://www.facebook.com/events/538927853576722/

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY