5. Krakowski Festiwal Młodego Wina

5. Krakowski Festiwal Młodego Wina



degustacja

Kiedy

Lokalizacja

Adres

Organizator

Dostępność

Wstęp

2017-11-11 18:00

Stara Zajezdnia Kraków

Św. Wawrzyńca 12 Kraków

Winnica Srebrna Góra

publiczne

bilety

facebook

Jak co roku serdecznie zapraszamy w gościnne progi Stara Zajezdnia Kraków w dniu św. Marcina, patrona winiarzy, na prezentację młodego wina z rocznika 2017, którym świętujemy koniec zbiorów.

Jak co roku serdecznie zapraszamy w gościnne progi Stara Zajezdnia Kraków w dniu św. Marcina, patrona winiarzy, na prezentację młodego wina z rocznika 2017, którym świętujemy koniec zbiorów. 🍇🍷🍇

W PROGRAMIE FESTIWALU:

➡ Młode wino i najlepsza polska gęsina w ramach akcji Czas na gęsinę
➡ Wręczenie Nagród św. Marcina za wyjątkowe zasługi w dziedzinie promocji polskiego wina i tradycji świętomarcińskich (nagroda ma formę statuetki św. Marcina projektu słynnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory*)
➡ Koncert zepsołu Sztetl oraz DJ Krzaku (Zjednoczenie Sound System)
➡ Inauguracja pomnika świętego Marcina autorstwa Jerzego Kędziory, który wkrótce stanie wśród winnic Srebrnej Góry
➡ Producenci naturalnych wyrobów lokalnych (Pstrąg Ojcowski, GAWOR Produkcja Wędlin Jakość i Tradycja, Tre Storie, LavendziarniaStoki6, ekologiczne tradycyjne sery kozie od Maziejuków)
➡ Wieczór poprowadzi Kuba Janicki

* Jęrzy Kedziora, rzeźbiarz, medalier i projektant wnętrz oraz terenów zielonych jak i zurbanizowanych. Twórca projektów takich jak "Przechodzący przez rzekę" w Bydgoszczy, pomnika bł ks. Jerzego Popiełuszki w Częstochowie oraz m.in wystawy balansujących rzeźb na Kładce o. Bernatka i wielu niezwykłych rzeźb zdobiących miasta Polski i zagraniczne metropolie.

Bilety dostępne w Starej Zajezdni na Wawrzyńca 12 w Krakowie.

---

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związaną jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, którego atrybutami są m.in. dzban (wina) i gęś. Świętomarcińskie wino zwykle serwuje się z pieczoną gęsią, symbolem urodzaju i dostatku.

Zwyczajowo w dzień jego święta – 11 listopada – po raz pierwszy raczono się młodym winem z bieżącego rocznika. O tej porze bowiem wino zwykle kończy już fermentację i klaruje się. Wtedy też nadchodził czas daniny składanej przez chłopów. Jej istotnym elementem były gęsi, właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Na świętego Marcina bez umiaru objadano się gęsiną - była to ostatnia okazja by przed adwentem najeść się do syta.

Dzisiaj również podaje się młode, tegoroczne wina, tradycyjnie do świętomarcińskiej kolacji z pieczoną gęsią. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello. Dawniej w Polsce również pito młode wina. Winnica Srebrna Góra postanowiła odświeżyć miniony obyczaj i nadając mu nowoczesny charakter, wprowadzić na stałe do kalendarza małopolskich wydarzeń. Kontynuujemy rokrocznie tę tradycję, podczas Krakowskiego Festiwalu Młodego Wina, na który serdecznie zapraszamy!

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY