Region Sandomierski ma długie tradycje winiarskie. W 1166 roku książę Henryk Sandomierski nadał zakonowi Joannitów, w Zagości nad Notecią. W 1185 roku do Koprzywnicy, a w 1227 roku do Sandomierza sprowadzili się Dominikanie, którzy założyli winnicę. Ich wina służyły na początku do celów liturgicznych, jednak już w 1238 roku winnica otrzymała certyfikat handlowy książąt piastowskich na dystrybucję wina w całej Europie. Gleba i klimat Ziemi Sandomierskiej sprzyjały uzyskaniu surowca dobrej jakości, a ciepłe nadwiślańskie zbocza szybko porosły krzewami winorośli, o czym wspomina ksiądz Buliński w „Monografija miasta Sandomierza”. Wytwarzane w tym rejonie wino cieszyło się dużym uznaniem, co potwierdza Marcin z Urzędowa, pisząc w 1545 roku, że „wino sandomierskie lepsze od morawskiego bywa”.
Na wyjątkowe cechy siedliska doskonałego do uprawy winorośli składają się: klimat okolic Sandomierza, który należy do najcieplejszych w Polsce (średnia roczna temperatura powietrza: 7 - 8º C, długie i ciepłe lato, stosunkowo krótka zima, nieco wyższe niż w innych częściach kraju średnie usłonecznienie, dość długi okres wegetacyjny: 220 - 225 dni), ukształtowanie terenu (piękne południowe i południowo-zachodnie stoki), lessowe gleby. Wszystko to pozwala uzyskać owoce o bardzo dobrych parametrach, z których powstają bardzo dobre wina.
Najciekawszym przykładem odbudowy tradycji winiarskich i winogrodniczych w regionie Sandomierskim jest utworzenie w 2012 roku winnicy obok dominikańskiego klasztoru świętego Jakuba w Sandomierzu. Winnica św. Jakuba stała się centrum edukacyjnym i miejscem praktycznego ożywienia tradycji winiarskich.
W regionie funkcjonuje blisko trzydzieści winnic, z których kilka ma mocno ugruntowaną pozycję na polskim rynku winiarskim. Wile z nich posiada także szeroką ofertę enoturystyczną. Dodatkową atrakcją dla gości jest organizowane już od kilku lat Święto Młodego Wina w Sandomierzu i Festiwal „Czas dobrego Sera” oraz utworzony w regionie Sandomierski Szlak Winiarski.
Przydatne linki:
Winnice w regionie