Dolny Śląsk to jeden z regionów o najdłuższych tradycjach winiarskich w Polsce. Winorośl pojawiała się na tych terenach już w XIII wieku. Nie tylko Zielona Góra, ale również okolice Wrocławia i Świdnicy były kiedyś obsadzone winnymi krzewami, a produkowane tutaj wina cieszyły się tak dobrą sławą, że okresowo bywały nawet używane jako środek płatniczy.
Dolny Śląsk, Przedgórze Sudeckie, a w szczególności okolice Ślęży należą do najcieplejszych miejsc w Polsce. Duża liczba dni ciepłych, długi okres wegetacyjny i stosunkowo łagodne zimy tworzą jedne z najbezpieczniejszych w naszym kraju warunków do uprawy winorośli. Urozmaicona topografia regionu - pagórkowate ukształtowanie terenu, różnorodność skał macierzystych wpływająca na mnogość rodzajów gleb pozwala na uprawę różnych odmian, w wielu lokalizacjach. Dolnośląscy winiarze ze względu na dogodne warunki klimatyczne, chętnie uprawiają szczepy Vitis vinifera (winorośl właściwa), ale nie skreślają całkiem odmian hybrydowych, które też mogą dawać całkiem dobre wina.
Specyfiką tutejszych winnic są ich duże areały. Nie znajdziemy tu mnogości małych winniczek rozrzuconych tu i ówdzie po południowych stokach tutejszych wzniesień. W regionie Dolnośląskim funkcjonuje z powodzeniem kilka dużych inwestycji, mogących pochwalić się największymi w Polsce wielkościami winnic. Większość z nich nie tylko sprzedaje wino, ale w profesjonalny sposób przyjmuje enoturystów, oferując im szeroką ofertą atrakcji.
W całym regionie mamy ponad dwadzieścia winnic z najwyżej położoną w polskich Sudetach Winnicą Stary Wielisław (360 m n.p.m.) oraz z jedną z największych w Polsce winnicą Jaworek w Miękini. Reprezentację dolnośląskich winnic znajdziemy między innymi w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk i w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
Przydatne linki:
Winnice w regionie