Już w średniowieczu wina produkowane w północnej części dzisiejszego województwa Lubuskiego były wysoko cenione. Stosunkowo łagodny klimat i sprzyjające warunki siedliskowe okolic Gorzowa Wielkopolskiego pozwalają z powodzeniem kontynuować tradycje winiarskie.
Region Gorzowski to obszar zazwyczaj zaliczany do regionu lubuskiego, my jednak zdecydowaliśmy się go wyróżnić, ze względu na różnice fizjograficzne Kotliny Gorzowskiej oraz terenów położonych na północ od niej.
Łagodne zimy, suche, ale niezbyt upalne lata, stosunkowo długi okres wegetacyjny i dobre, przepuszczalne gleby to tylko niektóre z atutów tutejszych siedlisk – niemal stworzonych do tego, żeby uprawiać winorośl. Tereny te pozostają pod silnym wpływem klimatu morskiego; temperatura zimą rzadko spada poniżej -20° C, co pozwala na uprawę szczepów Vitis vinifera – winorośli właściwej, która jest bardziej wymagająca termicznie niż odmiany hybrydowe.
W tutejszych winnicach uprawia się między innymi chardonnay, riesling, zweigelt, ale ich właściciele nie żywią niechęci do sprawdzonych w innych częściach polski hybryd – znajdziemy tu również takie odmiany jak np. solaris, hibernal czy johaniter.
Według źródeł historycznych, od średniowiecza, na terenach północnej części obecnego województwa lubuskiego winorośl była szeroko uprawiana. W okolicach Gorzowa i Strzelec Krajeńskich produkowane były wysoko cenione wina.
W regionie Gorzowskim znajduje się tylko kilka winnic, ale takie marki jak Winnica Equus, Pałac Mierzęcin i Winnica Turnał powinien znać każdy enoturysta i sympatyk polskich win. Wszystkie z nich oferują wina najwyższej jakości i bardzo szeroką ofertę turystyczno–winiarską. Sięga tutaj również Lubuski Szlak Wina i miodu.
Więcej o regionie na:
Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie
Winnice w regionie