aktualnosc obraz

Winobranie – wyjątkowe wydarzenie na winnicy.

21 września 2017 15:22

Czy wiecie jak się robi wino? Na pewno wiecie? A może wam się tylko wydaje?

Żeby naprawdę zrozumieć wino trzeba zacząć od początku – od owoców, od maceracji, tłoczenia, fermentacji…

 

 

Zapytacie: jak to zrobić? Założyć winnicę? Można. Ale nie trzeba. Wystarczy wybrać się na winobranie.

Jak pod wieloma innymi względami także w kwestii zbiorów i produkcji wina nasz kraj nieco różni się od innych. Winiarstwo jest młode, winnice nieduże, a oferta dla enoturystów, mimo że jeszcze niezbyt obszerna to często dość oryginalna…

 

Winiarze coraz częściej i chętniej zapraszają do siebie gości właśnie w okresie zbiorów. Zabierają nas do winnicy, potem do piwnicy/przetwórni, pokazując swoją pracę i opowiadając o procesie produkcji. Częstują przy tym winem i czymś dobrym do jedzenia. Jest to naprawdę wyjątkowa okazja, żeby wiele się nauczyć, sporo przeżyć i miło spędzić czas.

Na winobranie w Polsce można „załapać się” we wrześniu, październiku i listopadzie – głównie w październiku. To trochę mało czasu, zwłaszcza, że tylko nieliczne winnice organizują winobrania „otwarte”. Musimy pamiętać, że dla winnicy jest to często spore wyzwanie – nie tylko musi zając się gośćmi, ale również zbiorem i przetworzeniem owoców na wino. Warto, więc docenić gościnność i poświęcenie winiarzy, którzy zdecydują się nas zaprosić.

 

 

Imprezy winobraniowe organizowane na winnicach mogę mieć różny charakter: od czysto rekreacyjnego pokazu zbierania owoców połączonego z degustacją po konkretną pracę w winnicy, asystowanie przy działaniach w przetwórni i autentyczną biesiadę winiarską po ciężkim dniu pracy. Każdy znajdzie coś dla siebie… Dobrze jednak najpierw zastanowić się co nas interesuje i wybrać odpowiednią opcję.

 

Gdzie szukać informacji o winobraniach?

Oczywiście na Portalu. Kilka fajnych wyjazdów mamy już na oku i niebawem Wam o nich napiszemy. Zaglądajcie do naszego kalendarza i śledźcie nas na FB – pojawiają się tam wszystkie ciekawe wydarzenia enoturystyczne.

 

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY