aktualnosc obraz

Noe Festiwal po raz szósty.

10 marca 2019 13:13

Jak co roku nie zabraknie również polskich winnic.

 

VI NOE Festiwal zaprasza już dziś wszystkich miłośników, znawców wina oraz tych, którzy chcą o winie wiedzieć więcej.

 

 

W tym roku organizatorzy przygotowali sporo atrakcji, konkursów, nagród oraz prelekcje:

12:00 – Łukasz Ostrowski - Austria – mały kraj wielkich win

13:30 – Tomasz Prange-Barczyński - “7 x emocje” – wstęp do win austriackich

15:30 – Marek Bieńczyk - gość specjalny - “Wszystkie kroniki wina” – spotkanie z autorem

17:00 – Wojtek Cyran - Degustacja wina w pigułce. – Jak degustować wino jak zawodowiec. Podstawy łączenia wina i potraw.

 

Jak co roku na Festiwalu nie zabraknie polskich akcentów. Wśród 41 stoisk, będzie również miejsce dla naszych rodzimych winiarzy. Swój udział zaplanowały między innymi winnice z Dolnego Śląska i Świętokrzyskiego. Jak podają organizatorzy, będzie można spróbować wina z 15 polskich winnic.

 

 

Trochę o Festiwalu

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2014 roku. Krajem patronem była Gruzja. Kolejna edycja to Francja, następnie Węgry. W 2017 Festiwal przeniósł się z Kinoteatru Rialto do MCK Katowice. Wtedy krajem patronem zostały Włochy. W 2018 roku patronat nad NOE objęła Hiszpania, a w tym roku przyszedł czas na Austrię.

Tegoroczny NOE Festiwal odbywa się już po raz 6. Festiwal powstał z myślą o producentach, importerach, osobach, które zajmowały się winem zawodowo. Miał przede wszystkim dać możliwość promocji w Polsce, gdzie trunkami wiodącymi do tej pory była wódka i piwo. Stąd formuła festiwalu, a nie targów czy festynu. Chodziło o to, by zwykłemu Kowalskiemu opowiedzieć o winie, jego historii, nauczyć jak spożywać z czym, na co zwracać uwagę przy zakupie i gdzie kupować. Edukacja świadomego konsumenta, to praca u podstaw, która w ciągu tych 6 lat zaowocowała stałym wiernym gronem odwiedzających. Z 100 czy 200 osób zainteresowanych tematyką wina, zrobiło się sporo ponad 1000 chętnych do degustacji, zdobycia informacji, wiedzy, posłuchania prelekcji, porozmawiania z wystawcami. Festiwalowi sprzyja rosnąca moda na wino. Jak mówią organizatorzy takich imprez jest w Polsce coraz więcej. Targi branżowe, festyny, degustacje komentowane, festiwale, podróże do winnic, wycieczki z kulturą, teatrem i winem, to tylko niektóre propozycje.

 

Organizatorzy NOE Festiwalu

Organizatorami Festiwalu jest Stowarzyszenie Enokultura, założone przez grupę miłośników kultury wina. Enokultura to prezes Marian Jeżewski  ( https://studiowina.pl/), Arkadiusz Tarasiński ( http://winoznawcy.pl/) i Marta Witek (komunikacja i organizacja). NOE Festiwal jest wydazreniem niekomercyjnym, nie stoi za nim żadna korporacja, duża organizacja czy firma. Jak podkreślają organizatorzy NOE i członkowie ENOKULTURY, to głównie hobby i pasja, któremu oddają się po pracy, mimo wielu zajęć i obowiązków.

Każdego roku na NOE Festiwal przychodzi coraz więcej odwiedzających. I edycja festiwalu odbyła się w 2014 roku w restauracji “Oko Miasta” na Rondzie katowickim, przyszło wtedy około 100-200 osób. Kolejne dwie edycje to Rialto i odwiedziny na poziomie 500/300 osób. Od 2017 roku NOE Festiwal odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym przy Spodku w KAtowicach, na pl. Sławika i Antalla 1.  Zmiana lokalizacji, to też wzrost odwiedzających do 800/1000 osób, i niemal 1500 osób w 2018 roku. W roku 2019 organizatorzy przewidują podobną frekwencję.

 

 

NOE przede wszystkim edukacja i promocja kultury wina

Zapraszani co roku prelegenci nie są osobami przypadkowymi. To autorytety w świecie winiarskim w Polsce, które za swoją misję uznają szerzenie wiedzy o winie, edukację i promowanie świadomego spożycia tego szlachetnego trunku.

-Prelekcje odbywają się na sali wystawowej, tak by każdy uczestnik miał do nich dostęp mógł posłuchać i czegoś się dowiedzieć. Nie chcemy zamykać prelegentów w osobnej sali, bo wtedy ta specjalistyczna wiedza będzie ograniczona - mówi Marian Jeżewski, pomysłodawca i organizator NOE Festiwalu.

-Chcemy, żeby nawet osoba, która pierwszy raz jest na NOE Festiwalu, która dopiero zaczyna swoją przygodę z winem, mogła trochę przy okazji posłuchać o czym mówią eksperci. Jeśli zapamięta choć jedno hasło, jedną ważną rzecz, to już jest sukces - mówi Marta Witek, organizator NOE Festiwalu - Dodam, że dla aktywnych słuchaczy zawsze organizujemy drobne upominki, gadżety winiarskie, vouchery do lokali gastronomicznych czy dobrej jakości wino, tak, by tej wiedzy zostało nieco więcej - żartuje.

-Staramy się tak dobierać prelegentów, by każdy znalazł coś dla siebie. Z tych prelekcji korzystają zarówno znawcy, jak i laicy winiarscy. Być i nie skorzystać z ich wiedzy to grzech - mówi Arkadiusz Tarasiński, trzeci z organizatorów i pomysłodawca NOE Festiwalu.

 

 

 

Impreza odbędzie się 14 kwietnia, w godz. 11.00 do 19.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, pl. Sławika i Antalla 1.

Bilet na Festiwal kosztuje 20 zł, kaucja zwrotna za kieliszek 10 zł. Prelekcje i pozostałe atrakcje są bezpłatne. Chętnych będą obsługiwać trzy kasy, w tym jedna z kieliszkami. Prowadzona będzie też przedsprzedaż biletów przez internet.

Wstęp na wydarzenie mają tylko osoby pełnoletnie.

 

 

 

Komentarze
up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY