Korki z polskich win vol. 9

Korki z polskich win vol. 9



degustacja

Kiedy

Lokalizacja

Adres

Organizator

Dostępność

Wstęp

2019-05-22 18:00

SPOT

SPOT., Winicjatywa, Ferment, Winnica Moderna, ŻAR WINO

publiczne

bilety

facebook

KORKI Z POLSKICH WIN VOL. 9: WINNICA MODERNA + „ŻAR WINO” PIOTRA ANDRUSZKO

Zapraszamy do SPOT. na spotkanie z twórcą Winnica Moderna – Nestorem Kościańskim, który po wielu latach bycia bankowcem stał się winiarzem. Jego winiarski debiut w 2017 roku (rocznika 2016) był bardzo udany, co potwierdził kolejny rocznik. W SPOT. zadebiutuje rocznik 2018 – wszystkie wina będą miały swoją premierę. Wyjątkowo nie będą im towarzyszyły sery zagrodowe, ale „ognista” kuchnia Piotra Andruszko (ŻAR WINO).

Lista degustowanych win (i piwa!):
🍷 Browar Widawa „Le polonais c’t’une joke” Silesian Grape Ale
🍷 Johanniter 2018
🍷 Johanniter 2018 późny zbiór
🍷 Chardonnay 2018
🍷 Chardonnay 2018 sur lie
🍷 Cabernet Cortis 2017

🍷 Termin spotkania 🍷
22 maja (środa) godz. 18:00-21:00
Koszt: 90 zł / 60 zł dla sommelierów
(w cenę wliczone są wszystkie degustowane wina)
Zapisy pod adresem: akademia@spot.poznan.pl

Winnica Moderna – założona w 2015 roku, 20 km od Wrocławia, w miejscowości Krakowiany na gle-bach lessowych Wzgórz Trzebnickich. Na dwóch parcelach (1,6 i 0,8 ha) uprawianych jest obecnie osiem odmian winorośli: cabernet cortis, chardonnay, johanniter, muscaris, riesling oraz rondo. W kwiet-niu tego roku kolejna parcela została obsadzona pinot noir i pinot gris. Nestor Kościański jest nie tylko miłośnikiem wina, ale także architektury, a szczególnie wrocławskiego modernizmu. Jest on obecny nie tylko na etykietach jego win, ale także ma wpływ na podejście do wytwarzania wina. Słynna fraza Lu-dwiga van der Rohe „less is more” w jego przypadku oznacza minimalną ingerencję, ręczny zbiór owo-ców i ich selekcję oraz pełne zaangażowanie na każdym etapie powstawania wina.

Le polonais c’t’une joke w slangu z Quebec znaczy tyle co „język polski to fraszka”, ale także „język polski to wariactwo. Do takiego wniosku po intensywnym kursie języka polskiego podczas swojej ostatniej wizyty doszli Eloi i Dominic z Brasserie Dunham. Taką też nazwę otrzymało piwo, które wówczas powstało w Browarze Widawa. Z inspiracji Nestora Kościańskiego do jego produkcji został użyty moszcz winny johannitera z późnego zbioru. Po fermentacji piwo powędrowało do beczek po chardonnay.

Nestor Kościański – po dwóch dekadach kariery w bankowości zamienił „sport” zespołowy na bar-dziej indywidualny i oddał się w pełni pracy w winnicy i w winiarni. Co nie przeszkodzą mu aktywnie działać w Stowarzyszeniu Winnice Dolnośląskie. Uwielbia architekturę modernistyczną, zwłaszcza wro-cławską. Etykiety, ale też i sama nazwa winnicy to potwierdzają.

Piotr Andruszko – szef kuchni zafascynowany możliwościami ognia. Pracując w restauracjach, mimo ogromnej satysfakcji ze swojej pracy, czuł, że nie do końca jest to jego miejsce. Dziś już wie, że nie mogą go ograniczać cztery ściany, bo ceni sobie swobodę i przestrzeń, jaką daje mu gotowanie na łonie natury. Nieprzewidywalność pogody (wiatr, temperatura, wilgotność itd.) oraz różne warunki (palenisko, rodzaj drewna itd.) dają mu dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Cieszy go to, że za każdym razem ogień w kuchni zachowuje się inaczej, co ma także wpływ na to, jak będą smakowały dania.

ŻAR WINO – cykliczne wydarzenie łączące plenerową kuchnię (Piotr Andruszko) inspirowaną ogniem z winem z Dolnego Śląska (Marcin Kucharski / Winnica Agat, Nestor Kościański / Winnica Moderna).

Po degustacji będzie możliwość zakupu premierowych win w cenach producenta.

Wino będzie podawane w kieliszkach Schott Zwiesel, których wyłącznym dystrybutorem jest Tom-Gast.

 

źródło: https://www.facebook.com/events/2147396618712366/

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY