winnica-foto

Winnica Siepietnica

winnica-logo


Rok założenia

Powierzchnia

Adres

Kontakt

2011

0,50 ha

Siepietnica 74, 38 - 340 Biecz

513 025 972
winnicasiepietnica@gmail.com

facebook   www

O nas

Winnica Siepietnica jest najbardziej wysuniętą na zachód winnicą Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Leży przy drodze krajowej nr 28, zwanej „trasą karpacką”; 15 km od Jasła, 5 km od pięknego, zabytkowego Biecza. Wysoki, stromy stok, na którym posadzono blisko 2 000 krzaków góruje nad okolicą i jest widoczny z daleka.

Wieś Siepietnica, należała co najmniej od XII w. do klasztoru w Tyńcu. Później, w XIV w. podlegała pod zamek Golesz. Nazwa osady pochodzi od bartników, zwanych na tym obszarze siepietnikami. Mimo, że brak wzmianek historycznych na temat uprawy winorośli w samej Siepietnicy, to sąsiednie wzgórze (część miejscowości Skołyszyn) nasi nazwę Winnica, co pozwala przypuszczać, że krzewy winorośli kiedyś już rosły w tej okolicy.

Jako wielcy miłośnicy wina, zachęceni rozwojem winiarstwa w regionie, po dwuletnich przygotowaniach, w roku 2010 założyliśmy 0,5 ha winnicę. Jesteśmy młodymi adeptami sztuki winogrodniczej i z radością odkrywamy coraz to nowe wyzwania jakie stają przed nami każdego roku. Większą część naszej uprawy stanowi Solaris, dość duży udział ma rondo i regent. Dodatkowo, posadziliśmy kilka rzędów „eksperymentalnych”, miedzy innymi: Cabernet Cantor, Marechal Foch, Hibernal. Winnica nie posiada jeszcze profesjonalnej przetwórni. Niewielkie ilości wina, jakie powstały do tej pory z naszych winogron w całości zużyliśmy sami, ale od 2015 roku planujemy rozpocząć produkcję na większą skalę.

Winnica jest częścią 10 – hektarowego gospodarstwa ekologicznego „Podkarpackie pole” trudniącego się naturalną uprawą warzyw, owoców i ziół. Oprócz wina można więc znaleźć tu mnóstwo zdrowych i aromatycznych specjałów.

Atrakcje w okolicy

Zabytkowe miasto Biecz

Skansen archeologiczny Karpacka Troja

Gdzie jesteśmy?

Uprawiane szczepy/odmiany

Cabernet Cantor, Maréchal Foch, Regent, Rondo, Hibernal, Johanniter, Sibera, Solaris

Winnica należy do:Region podkarpackiup
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY